Haberler

M3 Works, EMITT Turizm Fuarı 16’ıncı kez kapılarını açtı

Tarih: 11/2/2012

60’ın üzerinde ülkeden turizm bakanlıkları ve temsilciliklerinin katıldığı EMITT Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

16’ıncı EMITT Turizm Fuarı bugün başladı. 60’ın üzerinde ülkeden turizm bakanlıkları ve temsilciliklerinin bulunacağı EMITT Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

Ekin Fuar Direktörü Hacer Aydın ve Ekin Fuar Başkanı Halim Bulutoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı basın toplantısında TYD Başkanı Turgut Gür ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın yanı sıra onursal ülke sıfatıyla fuara katılan Arjantin’in Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Filistin Turizm Bakanı Dr. Khuloud Daibis, Slovenya Cumhuriyeti Turizm Kurulu’nu temsilen Boštjan Skalar, Rusya Federasyonu Turizm Bakanlığı’ndan Sergey Teodorovich ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid de birer konuşma yaptılar.

M3 Works, Büyük Buluşma Başladı

Tarih: 10/2/2012

Bu yıl 16. düzenlenen ”Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), kapılarını açtı. Bu yıl ”62 Ülke ve Tüm Türkiye 10 Salonda Buluşuyor” sloganıyla yola çıkan EMITT”in TÜYAP Fuar merkezinde açılışını Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere 6 ülkenin bakanları birlikte gerçekleştirdi.
Açılış konuşmasını yapan Ekin Fuar A.Ş. EMITT Direktörü Hacer Aydın, bu yıl EMITT’in yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, fuarın 60 ülke, 150 belde olmak üzere toplamda 4500 katılımcıyla kapılarını açtığını kaydetti. Fuarın bu yılki onursal ülkesinin Arjantin olduğunu açıklayan Aydın, fuara ilk defa katılan ülkelerin sayının arttığına da dikkat çekti.

Hacer Aydın

“EMITT Türk turizminin büyümesine katkı sağlıyor”
EMITT’in Türk turizminin büyümesine katkı sağladığını dile getiren Hacer Aydın, “Türk turizmi büyüdükçe EMITT büyüyor; EMITT büyüdükçe de Türk turizmi büyüyor. Bundan son derece gurur duyuyoruz” dedi.

Russel Taylor

Daha sonra kürsüye çıkan EMITT Fuarı’nın ortaklarından ITE Yönetim Kurulu Başkanı Russel Toylar, EMITT katılımcılarına ve sponsorlarına teşekkür ederken, Ekin Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu da EMITT’in geldiği noktayla ilgili şunları söyledi:

Halim Bulutoğlu

EMITT haftasında İstanbul’un nabzı turizmle atıyor
“16 yıl önce turizmci arkadaşlarımızla birlikte ITB Berlin Fuarına gittiğimizde gıptayla bakardık. Sadece fuarın büyüklüğüne değil, o hafta Berlin’de düzenlenen turizmle ilgili form, panel, kongre ve kültür sanat etkinliklerinde turizmin nabzının atmasına gıpta ederdik. 16 yıldan bu yana ITB Berlin çok fazla büyümedi. Ama EMITT sürekli olarak büyüme gösteriyor. EMITT’le birlikte İstanbul’un nabzı da turizmle atmaya başladı. Bu hafta İstanbul’da 2 gün süren turizm yatırım forumu vardı. Yine Bakanlığımızın düzenlediği Turizm Zirvesi gerçekleşti. Tüm haftaya yayılan etkinlikler dizisi gerçekleşiyor.”

Turgut Gür

“Sürdürülebilir turizme önem veriyoruz”
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut Gür de EMITT’teki yüzde 10 büyümeye dikkat çekerek, “Bu çok önemli bir gelişme. Katılımcı ve ziyaretçi sayısı da sürekli artıyor. Bu büyüme sürdürülebilir olarak devam ediyor” dedi. Türkiye turizminin 25 yıllık genç bir sektör olduğunu değinen Gür, sürdürülebilir turizme önem verdiklerini ifade ederek, “TYD olarak, çevreye duyarlı, yeşil belgeye sahip oteller inşa etmeye çalışıyoruz. Bu anlayışla yatırımlara devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
EMITT’in ev sahibi olmaktan gurur duyduklarını belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, fuarın geldiği noktadan kıvanç duyduklarını kaydetti. Ayık, fuarın, Türkiye’nin uluslar arası turizm hareketini etkileyen bir merkez haline gelmesinde önemli bir işlev gördüğünü dile getirdi.

Carlos Enrique Meyer

Arjantinli Bakan Türk yatırımcıları EMITT’ten davet etti
EMITT’in bu yıl ‘Onursal Konuk Ülkesi’ olan Arjantin Carlos Enrique Meyer, Günay Amerika’nın turistik olanakları açısından birinci bölge olduğunu vurgulayarak, Katar Airways, Emirates ve THY’nin bölgeye yaptığı uçuşların bunu gösterdiğini dile getirdi. Arjantin’in 5 milyar dolar gelirle 6 milyon ziyaretçi ağırladığını hatırlatan Meyer, 6,5 milyon turist gönderdiklerini ve 44 milyon kişiyi bulan  iç Pazar potansiyeline sahip olduklarını kaydetti.  2010’da yabancı yatırımcı oranının yüzde 1010 arttığına işaret eden Meyer, 1 milyar 800 milyon dolarlık turizm yatırımı yapıldığını açıkladı. Güney Amerika’da yüzde 10,4’luk bir büyüme yakaladıklarını dile getiren Meyer, Türk yatırımcıları Arjantin’e davet etti.

Ünal Üstel

KKTC, 14 ülkeden yüzde 40 artış sağladı
KKTC Turizm Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, KKTC’nin daha önce sadece anavatan Türkiye ve İngiltere’den turist aldığını hatırlatarak, geçen yıl 14 ülkeden düzenlenen charter seferleriyle Avrupa ülkelerinden yüzde 40 artış sağladıklarını açıkladı. Türkiye pazarından da yüzde 15 artış yakaladıklarını belirten Üstel, 2012’de hem charter seferlerini hem de ziyaretçi sayısını daha yukarıya çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Dr. Khuloud Daibis

Turizmde Filistin’in gözü Türkiye’de
Daha sonra kürsüye çıkan Filistin Turizm Bakanı Dr. Khuloud Daibis, Türkiye’nin her zaman Filistin’in yanında olduğunu vurgulayarak, teşekkür etti. Bölgede yaşanan siyasal çalkantıların devam ettiğine işaret eden Daibis, buna rağmen Filistin’in 2010 rakamlarını yüzde 5 geçtiğini belirterek, turist çekmek için farklı olanaklar ve teşvikler sunmaya çalıştıklarını söyledi.  Türkiye’nin hem turist sayısını hem de kalitesini artırdığını dile getiren Filistinli Bakan Daibis,  Bursa’da Nisan ayında yapılacak Türk-Arap turizm konferansına katılmayı iple çektiklerini belirti.

Rusya turizm fırsatını EMITT’te arayacak
Slovenya Turizm Kurulu adına konuşma yapan Bostjan Skalaz, Slovenya’nın popülaritesinin her yıl arttığını belirterek, Türkiye’den gelen turist sayısının geçen yıl yüzde 15 arttığını dile getirdi. Rusya Turizm Federasyonu Başkanı Sergey Teodorovich, imzalanan anlaşmalarla Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğun üst boyutlara taşındığını belirterek, Rusya’nın çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti. Turizm altyapısına yönelik yatırımların arttığına dikkat çeken Sergev Teodorovich, EMITT’in Rusya turizminin gelişmesinde fırsatlar sunacağını kaydetti.

Dr. Bandar Fahad Al- Fehaid

“Bursa’ya yatırım olanaklarını konuşmaya geliyoruz”
Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Fahad Al- Fehaid ise Türkiye ile turizm yatırımları alanında işbirliği yapmak istediklerini belirterek, 20 Nisan’da Bursa’da düzenlenecek Arap-Türk dünyasının buluşmasını önemsediklerini ifade etti. Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 80 oranında arttığına dikkat çeken başkan, Türkiye’den de Arap ülkelerine gidenlerin sayısının arttığını ifade etti.

Ertuğrul Günay

Bakan Günay. Alternatif pazarlara yöneleceğiz
EMITT açılış töreninin son konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin dünyayı değiştirme gücüne işaret ederek, “Hepimizin barışa ihtiyacı var. Türkiye’de barışın temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz” dedi.
EMITT’in geldiği noktanın Türkiye turizminin geldiği noktayı ve kaliteyi gösterdiğini belirten Bakan Günay, EMITT’in yapıldığı haftada İstanbul’un kültür, sanat ve turizm etkinlikleriyle dolduğunu kaydetti.
Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle alternatif pazarlara yöneleceklerini dile getiren Günay, o nedenle Bursa’da yapılacak konferansın önemli olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuk bakanlara ve EMITT’e desteği geçen sponsor firmalara plaketlerini ve hediyelerini takdim etti.  Fuar gidişinde bavulla ritim tutan ve ardından Arjantin’in düzenlediği tango gösterisini izleyen bakan Günay ve konuk bakanlar, son olarak EMITT’in açılışını gerçekleştirdi.

M3 Works, EMITT kapılarını açtı!

Tarih: 09/2/2012
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP’ta kapılarını açtı. Dünyanın dört bir yanından 4 bin 500 katılımcının buluştuğu fuar,  9-12 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Fuarın ilk iki günü turizm sektörü profesyonellerine, son iki gün ise tüketicilere açık olacak.

Fuara Arjantin Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Lübnan Turizm Bakanı Fadi Abud, Filistin Turizm Bakanı Dr. Khuloud Daibis ve Tataristan Cumhuriyeti Gençlik Spor ve Turizm Bakan Yardımcısı Sergey Ivanov başta olmak üzere pek çok bakan ve bakanlık temsilcisi katılıyor.

Dünyanın dört bir yanından 60′ın üzerinde ülkeden katılımcıların yer aldığı fuarın açılış töreni bu sabah Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Arjantin, Rusya Federasyonu, Filistin, Slovenya, KKTC Turizm Bakanları ve temsilcileri ile Arap Turizm Örgütü Başkanı’nın katılımıyla yapıldı.

Fuarın açılış töreninin ilk konuşmasını yapan Ekin Fuarcılık Direktörü  Hacer Aydın, EMITT’in geçen yıla göre yüzde 15 büyümeyle 60 bin 500 metrekarelik alanda 10 salonda yapıldığını söyledi. Aydın, Türk turizmdeki büyümeyle birlikte EMITT’in de her yıl büyüdüğünü hatırlattı.

Aydın’dan sonra söz alan fuar organizatörlerinden ITE Group Yönetim Kurulu Başkanı Russel Taylor, fuara ilk kez katılan ülkelere işaret ederek 100 bin ziyaretçi beklediklerini ifade etti.

Ekin Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu ise dünyanın en büyük turizm borsası olan ITB Berlin Turizm Borsası’yla kıyaslama yaparak, “10 yıl önce ITB’ye gittiğimizde gördüğümüz manzara karşısında hayıflanırdık. Fuar öncesi ve sırasında turizm profesyonellerine yön veren konferanslar, paneller düzenlenir, fuar boyunca da etkinlikler sürerdi. Bugün EMITT’te de aynı organizasyonlar var, gurur duyuyoruz.” dedi.

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut Gür de, onlarca ülkeyi, kültürü buluşturan bu fuarın sürdürülebilir şekilde büyüdüğünü belirterek ülke turizmindeki başarılara dikkat çekti. Global krize rağmen Türkiye’nin turizmde yüzde 10′luk büyümeyi yakaladığını belirten Gür, yatırımcılar olarak yeni yatırım alanlarına soyunurken çevreye duyarlı, yeşili korumayı benimsediklerinin altını çizdi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise dünyada tüm ülkelerin turizm rakamlarında düşüşler olurken Türkiye’de yükseliş yaşandığına dikkat çekti. EMITT’in turizmcilere geleceğe yönelik planlama yaparken ışık tuttuğunu ifade eden Ayık, ülkemizin global krizi turizmde lehine çevireceğine inandıklarını kaydetti.

Maradona ve Messi’nin ülkesi

Açılış töreninde fuarın onursal Konuğu Arjantin Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer de bir konuşma yaptı. Arjantin ve Türkiye’nin tarihteki olumlu ilişkilerini anımsatan Meyer, bundan sonra da aynı ilişkilerin turizmle süreceğine inandıklarını söyledi. Arjantin’in 6 milyon turist ağırladığını, 5 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini açıklayan Meyer, Türk yatırımcıları davet etti.  Carlos Enrique Meyer, “2016 Turizm Stratejik Planı”mıza göre 8 milyar 600 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Güney Amerika ülkeleri arasında son 10 yılda yüzde 10.4 büyüme yaşadık. Gelin bizim ülkemizde siz de yatırım yapın. Futbol efsaneleri Maradona ve Messi’nin ülkesiyiz biz, biliyoruz ki siz de futbolu seviyorsunuz” diye konuştu.

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid de Türkiye’ye gelen Arap turist sayısında yüzde 80′lere varan yükseliş olduğuna dikkat çekti. Arap Turizm Örgütü olarak 20 Nisan’da Bursa’da 22 Arap ülkesinin turizm üst düzey temsilcilerinin katılımıyla bir konferans yapacaklarını söyleyen Al-Fehaid, bu organizasyonun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ev sahipliğinde gerçekleşeceğini ifade etti. Al-Fehaid, bu organizasyonla Türkiye ile turizm ilişkilerinin daha da gelişeceğine inandığını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin dünyayı güzelleştiren ve barış sağlayan bir sektör olduğuna dikkat çekerek, EMITT’teki dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara ithafen Atatürk’ün sözünü hatırlattı: “Yurtta Barış, dünyada barış”.  Günay, Türkiye’nin turizmdeki yükselişinin süreceğini, ancak global ekonomik kriz nedeniyle Avrupa’da bir daralma olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Avrupa turizmde kriz nedeniyle durgun bir döneme girdi. Bu yüzden Avrupa’nın yanı sıra artık Uzakdoğu’ya eğilmeye başladık. Çin ve Japonya’ya daha fazla uçuş yapmaya çalışacağız. Uzak pazarlara ilgimizi yoğunlaştıracağız.” dedi.

20 Nisan’da Bursa’da yapılacak Arap Turizm Örgütü Konferansı’nın çok önemsediğinin altını çizen Günay, Türkiye’nin yeni pazarlarının arasında Arap ülkelerinin öncelikli olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Günay, açılış töreninin ardından konuk ülke Bakanlarına teşekkür için birer plaket sundu. Konuk Bakanlar da Günay’a hediye verdi.

EMITT’teki stantları konuk Bakanlarla birlikte gezen Günay, katılımcılarla tek tek sohbet etti, gösterilerini izledi.